Vishay Semiconductor/Diodes Division SA58AHE3/54
SA58AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA58AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC
Datasheet Download
SA58AHE3/54.pdf
Availability of SA58AHE3/54
QUANTITY
SA58AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA58AHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA58AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.3A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA58AHE3/54
Related LinksSA58A, SA58AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA58AHE3/54 Details Description
Related parts for SA58AHE3/54
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 1.0A datasheet.pdf
RELAY TIMER DPST .1SEC-10M 24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 690MA 130 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 37.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf