Vishay Semiconductor/Diodes Division SA60-E3/54
SA60-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA60-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC
Datasheet Download
SA60-E3/54.pdf
Availability of SA60-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA60-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA60-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA60-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA60-E3/54
Related LinksSA60-, SA60-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA60-E3/54 Details Description
Related parts for SA60-E3/54
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CHASSIS STEEL BLACK 14"L X 17"W datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST XSON6 datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 4GBIT 134FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 0.27A SOT23 datasheet.pdf