Vishay Semiconductor/Diodes Division SA64CAHE3/54
SA64CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA64CAHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO204AC
Datasheet Download
SA64CAHE3/54.pdf
Availability of SA64CAHE3/54
QUANTITY
SA64CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA64CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA64CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA64CAHE3/54
Related LinksSA64CA, SA64CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA64CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA64CAHE3/54
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
KIT MOSFET 5EA OF 8 VALUES datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D SUB 8W8 MA_UNLOADED_MOUNTED ON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf