Vishay Semiconductor/Diodes Division SA7.5C-E3/54
SA7.5C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA7.5C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO204AC
Datasheet Download
SA7.5C-E3/54.pdf
Availability of SA7.5C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA7.5C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA7.5C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA7.5C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA7.5C-E3/54
Related LinksSA7.5C, SA7.5C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA7.5C-E3/54 Details Description
Related parts for SA7.5C-E3/54
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC755LP4E datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC POWER QUASI RES SW TO-220F-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO-252-2 datasheet.pdf