Vishay Semiconductor/Diodes Division SA7.5CA-E3/54
SA7.5CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA7.5CA-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO204AC
Datasheet Download
SA7.5CA-E3/54.pdf
Availability of SA7.5CA-E3/54
QUANTITY
SA7.5CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA7.5CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA7.5CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.8A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA7.5CA-E3/54
Related LinksSA7.5C, SA7.5CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA7.5CA-E3/54 Details Description
Related parts for SA7.5CA-E3/54
CONN SOCKET 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 4POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC MCU ARM7 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf