Vishay Semiconductor/Diodes Division SA70A-E3/73
SA70A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA70A-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO204AC
Datasheet Download
SA70A-E3/73.pdf
Availability of SA70A-E3/73
QUANTITY
SA70A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA70A-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA70A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA70A-E3/73
Related LinksSA70A, SA70A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA70A-E3/73 Details Description
Related parts for SA70A-E3/73
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC USB TRANSCEIVER 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 88A TO263-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf