Infineon Technologies SAB80C537-N
SAB80C537-N picture photo
Mfg. Part Number
SAB80C537-N
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MIRCROCONTROLLER 8BIT 84PLCC
Datasheet Download
SAB80C537-N.pdf
Availability of SAB80C537-N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAB80C537-N Order Process
Ship out your order
Specifications of SAB80C537-N
Internal Part NumberEIS-SAB80C537-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series-
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed12MHz
ConnectivityEBI/EMI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAB80C537-N
Related LinksSAB80, SAB80C537-N Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAB80C537-N Details Description
Related parts for SAB80C537-N
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-220 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf