Infineon Technologies SAF-XC164GM-16F20F BA
SAF-XC164GM-16F20F BA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XC164GM-16F20F BA
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH 64-LQFP
Datasheet Download
SAF-XC164GM-16F20F BA.pdf
Availability of SAF-XC164GM-16F20F BA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAF-XC164GM-16F20F BA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XC164GM-16F20F BA
Internal Part NumberEIS-SAF-XC164GM-16F20F BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Feb/2011
Standard Package1,900
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXC16x
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SPI, UART/USART
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O47
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 2.7 V
Data ConvertersA/D 14x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XC164GM-16F20F BA
Related LinksSAF-XC164G, SAF-XC164GM-16F20F BA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XC164GM-16F20F BA Details Description
Related parts for SAF-XC164GM-16F20F BA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 4.94 OHM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV JB 1808 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf