Infineon Technologies SAF-XC164KM-4F20F AA
SAF-XC164KM-4F20F AA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XC164KM-4F20F AA
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH TQFP64-8
Datasheet Download
SAF-XC164KM-4F20F AA.pdf
Availability of SAF-XC164KM-4F20F AA
QUANTITY
SAF-XC164KM-4F20F AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XC164KM-4F20F AA
Internal Part NumberEIS-SAF-XC164KM-4F20F AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXC16x
PackagingCut Tape (CT)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SPI, UART/USART
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O47
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 2.7 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XC164KM-4F20F AA
Related LinksSAF-XC164K, SAF-XC164KM-4F20F AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XC164KM-4F20F AA Details Description
Related parts for SAF-XC164KM-4F20F AA
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0612 datasheet.pdf
GRAY CODE 16POS SWITCH datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES 12K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO34 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
470UF 400V 40X40MM 85C 10000H datasheet.pdf