Infineon Technologies SAF-XE164G-24F66L AC
SAF-XE164G-24F66L AC picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XE164G-24F66L AC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP
Datasheet Download
SAF-XE164G-24F66L AC.pdf
Availability of SAF-XE164G-24F66L AC
QUANTITY
SAF-XE164G-24F66L AC Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XE164G-24F66L AC
Internal Part NumberEIS-SAF-XE164G-24F66L AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingPacking Belt 17/Dec/2013
Standard Package540
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXE16x
PackagingTray
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O75
Program Memory Size192KB (192K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XE164G-24F66L AC
Related LinksSAF-XE164G, SAF-XE164G-24F66L AC Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XE164G-24F66L AC Details Description
Related parts for SAF-XE164G-24F66L AC
CONN TERM FEMALE 24-30AWG TIN datasheet.pdf
LED AMBER/GRN 0605 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A 5SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.7"L X 3.7"W datasheet.pdf
LENS ROUND TRANSPARENT RED LED datasheet.pdf
10BT FILTER MODULE WITH CMC datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf