Infineon Technologies SAF-XE164GM-24F80L AA
SAF-XE164GM-24F80L AA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XE164GM-24F80L AA
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP
Datasheet Download
SAF-XE164GM-24F80L AA.pdf
Availability of SAF-XE164GM-24F80L AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAF-XE164GM-24F80L AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XE164GM-24F80L AA
Internal Part NumberEIS-SAF-XE164GM-24F80L AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingPacking Belt 17/Dec/2013
Standard Package1,400
SeriesXE16x
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O76
Program Memory Size192KB (192K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device PackagePG-LQFP-100-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XE164GM-24F80L AA
Related LinksSAF-XE164G, SAF-XE164GM-24F80L AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XE164GM-24F80L AA Details Description
Related parts for SAF-XE164GM-24F80L AA
IC 20-BIT A/D CONVERTER 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LAMP INCAND STD MINI BAYO G-3.5 datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 6KHZ 15MM datasheet.pdf
HEADER 38POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf