| Internal Part Number | EIS-SAF-XE164GN-24F80L AA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | XE16x | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | C166SV2 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI | |
| Peripherals | I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 75 | |
| Program Memory Size | 192KB (192K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 26K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 11x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |