Infineon Technologies SAF-XE164GN-40F80L AA
SAF-XE164GN-40F80L AA picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XE164GN-40F80L AA
Brief Description
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
SAF-XE164GN-40F80L AA.pdf
Availability of SAF-XE164GN-40F80L AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAF-XE164GN-40F80L AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XE164GN-40F80L AA
Internal Part NumberEIS-SAF-XE164GN-40F80L AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
SeriesXE16x
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O75
Program Memory Size320KB (320K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size34K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device PackagePG-LQFP-100-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XE164GN-40F80L AA
Related LinksSAF-XE164G, SAF-XE164GN-40F80L AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XE164GN-40F80L AA Details Description
Related parts for SAF-XE164GN-40F80L AA
CAP TACTILE SQUARE WHITE datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
SET TEST LEAD INLINE FUSE datasheet.pdf
IC LEAD-ACID BATT CHARGER 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SGE1510-3-0900A-700MQD-2500FQD datasheet.pdf
PUNCH UNIT ASSY 1 1/4 CONDUIT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf
STRING POT 120 INCH RANGE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
470UF 16V 10X10X10MM 105C 3000H datasheet.pdf