Infineon Technologies SAF-XE167F-96F66L AC
SAF-XE167F-96F66L AC picture photo
Mfg. Part Number
SAF-XE167F-96F66L AC
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH PG-LQFP-144
Datasheet Download
SAF-XE167F-96F66L AC.pdf
Availability of SAF-XE167F-96F66L AC
QUANTITY
SAF-XE167F-96F66L AC Order Process
Ship out your order
Specifications of SAF-XE167F-96F66L AC
Internal Part NumberEIS-SAF-XE167F-96F66L AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPin 1 Marking 05/Jun/2014
Mold Cavity Update 01/Jul/2015
PCN PackagingPacking Belt 17/Dec/2013
Standard Package360
SeriesXE16x
PackagingTray
Core ProcessorC166SV2
Core Size16-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O118
Program Memory Size768KB (768K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size82K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP Exposed Pad
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAF-XE167F-96F66L AC
Related LinksSAF-XE167F, SAF-XE167F-96F66L AC Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAF-XE167F-96F66L AC Details Description
Related parts for SAF-XE167F-96F66L AC
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-SSOP datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH RS232 32LGA datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PUNCH RD 15/16 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 3A SOD64 datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf