Infineon Technologies SAK-C167CS-L40M CA+
SAK-C167CS-L40M CA+ picture photo
Mfg. Part Number
SAK-C167CS-L40M CA+
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 40MHZ MQFP-144
Datasheet Download
SAK-C167CS-L40M CA+.pdf
Availability of SAK-C167CS-L40M CA+
QUANTITY
SAK-C167CS-L40M CA+ Order Process
Ship out your order
Specifications of SAK-C167CS-L40M CA+
Internal Part NumberEIS-SAK-C167CS-L40M CA+
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingPacking Belt 17/Dec/2013
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesC16xx
PackagingTray
Core ProcessorC166
Core Size16-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SPI, SSC, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O111
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size11K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-BQFP
Supplier Device Package144-MQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAK-C167CS-L40M CA+
Related LinksSAK-C167C, SAK-C167CS-L40M CA+ Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAK-C167CS-L40M CA+ Details Description
Related parts for SAK-C167CS-L40M CA+
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 400V 300A datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .049 SMT R/A TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 09VOUT datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 12V 4.5A SC-70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 51C S 36" WHT JACKS datasheet.pdf