Infineon Technologies SAK-TC1775-L40E BA
SAK-TC1775-L40E BA picture photo
Mfg. Part Number
SAK-TC1775-L40E BA
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 40MHZ BGA-329
Datasheet Download
SAK-TC1775-L40E BA.pdf
Availability of SAK-TC1775-L40E BA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAK-TC1775-L40E BA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAK-TC1775-L40E BA
Internal Part NumberEIS-SAK-TC1775-L40E BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLSAK-TC17(6,7)5-xx 30/Jan/2007
Standard Package162
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesTC17xx
PackagingTray
Core ProcessorTriCore™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SDLM, SSC, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O176
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeROM
EEPROM Size-
RAM Size73K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 32x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case329-BBGA
Supplier Device Package329-PBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAK-TC1775-L40E BA
Related LinksSAK-TC177, SAK-TC1775-L40E BA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAK-TC1775-L40E BA Details Description
Related parts for SAK-TC1775-L40E BA
IC MUX QUAD 2CHAN 3STATE 16TSSOP datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.05% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220F-2L datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf