Infineon Technologies SAK-XC2265N-40F80L
SAK-XC2265N-40F80L picture photo
Mfg. Part Number
SAK-XC2265N-40F80L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP
Datasheet Download
SAK-XC2265N-40F80L.pdf
Availability of SAK-XC2265N-40F80L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SAK-XC2265N-40F80L Order Process
Ship out your order
Specifications of SAK-XC2265N-40F80L
Internal Part NumberEIS-SAK-XC2265N-40F80L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXC22xxN
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16/32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsI²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O76
Program Memory Size320KB (320K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size42K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device PackagePG-LQFP-100-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAK-XC2265N-40F80L
Related LinksSAK-XC226, SAK-XC2265N-40F80L Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAK-XC2265N-40F80L Details Description
Related parts for SAK-XC2265N-40F80L
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL PCB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.45W MONO 8SON datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS 2.6V TO-92 datasheet.pdf
RES 18.0 OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
GRILL REPLACEMENT BEIGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf