Infineon Technologies SAK-XC2268I-136F128L AA
SAK-XC2268I-136F128L AA picture photo
Mfg. Part Number
SAK-XC2268I-136F128L AA
Brief Description
IC MCU 16/32 1088KB FLSH 100LQFP
Datasheet Download
SAK-XC2268I-136F128L AA.pdf
Availability of SAK-XC2268I-136F128L AA
QUANTITY
SAK-XC2268I-136F128L AA Order Process
Ship out your order
Specifications of SAK-XC2268I-136F128L AA
Internal Part NumberEIS-SAK-XC2268I-136F128L AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 16/Jun/2014
PCN PackagingPacking Belt 17/Dec/2013
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXC22xxI
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorC166SV2
Core Size16/32-Bit
Speed128MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI
PeripheralsDMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O75
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size88K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-LQFP Exposed Pad
Supplier Device PackagePG-LQFP-100-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SAK-XC2268I-136F128L AA
Related LinksSAK-XC2268I, SAK-XC2268I-136F128L AA Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SAK-XC2268I-136F128L AA Details Description
Related parts for SAK-XC2268I-136F128L AA
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
SSD 56GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
IC CLK JITTER CLEANR PROG 36QFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf