| Internal Part Number | EIS-SAK-XE164KN-16F80L AA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 80MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, LIN, SPI, SSC, UART/USART, USI | |
| Peripherals | I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 75 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 18K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 11x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |