Crouzet USA SASP100M110AD
SASP100M110AD picture photo
Mfg. Part Number
SASP100M110AD
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER 100M 110VAC/DC DIN MOUNT
Datasheet Download
SASP100M110AD.pdf
Availability of SASP100M110AD
QUANTITY
SASP100M110AD Order Process
Ship out your order
Specifications of SASP100M110AD
Internal Part NumberEIS-SASP100M110AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesSAS
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
Circuit-
Delay Time0.1 Sec ~ 100 Min
Output TypeSolid State Relay
Contact Rating @ Voltage-
Voltage - Supply110VAC/DC
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Timing Adjustment MethodPotentiometer
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SASP100M110AD
Related LinksSASP10, SASP100M110AD Datasheet, Crouzet USA Distributor
SASP100M110AD Details Description
Related parts for SASP100M110AD
CONTACT CSL1.6E 22-20 TIN I 2.5 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE TXRX 24-DIP datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf