Vishay Semiconductor/Diodes Division SB10H150CT-1E3/45
SB10H150CT-1E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
SB10H150CT-1E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO262
Datasheet Download
SB10H150CT-1E3/45.pdf
Availability of SB10H150CT-1E3/45
QUANTITY
SB10H150CT-1E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB10H150CT-1E3/45
Internal Part NumberEIS-SB10H150CT-1E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB10H150CT-1E3/45
Related LinksSB10H150, SB10H150CT-1E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SB10H150CT-1E3/45 Details Description
Related parts for SB10H150CT-1E3/45
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HDLC 256-CHANNEL 256BGA datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT YL datasheet.pdf