Vishay Semiconductor/Diodes Division SB5H100-E3/54
SB5H100-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SB5H100-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
Datasheet Download
SB5H100-E3/54.pdf
Availability of SB5H100-E3/54
QUANTITY
SB5H100-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB5H100-E3/54
Internal Part NumberEIS-SB5H100-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Standard Package1,400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB5H100-E3/54
Related LinksSB5H10, SB5H100-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SB5H100-E3/54 Details Description
Related parts for SB5H100-E3/54
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 4V X6S 01005 datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf
100UF 50V 9.779X39.014 105C AXI datasheet.pdf