Intel SB80C186EB25
SB80C186EB25 picture photo
Mfg. Part Number
SB80C186EB25
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 80SQFP
Datasheet Download
SB80C186EB25.pdf
Availability of SB80C186EB25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SB80C186EB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB80C186EB25
Internal Part NumberEIS-SB80C186EB25
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case80-SQFP
Supplier Device Package80-SQFP
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB80C186EB25
Related LinksSB80C1, SB80C186EB25 Datasheet, Intel Distributor
SB80C186EB25 Details Description
Related parts for SB80C186EB25
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf