Intel SB80C188EC13
SB80C188EC13 picture photo
Mfg. Part Number
SB80C188EC13
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 100SQFP
Datasheet Download
SB80C188EC13.pdf
Availability of SB80C188EC13
QUANTITY
SB80C188EC13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB80C188EC13
Internal Part NumberEIS-SB80C188EC13
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-SQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB80C188EC13
Related LinksSB80C1, SB80C188EC13 Datasheet, Intel Distributor
SB80C188EC13 Details Description
Related parts for SB80C188EC13
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SMINI2 datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-SOIC datasheet.pdf
BASE RACEWAY PWR LRG OWH10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX QUAD T1/E1 BGA datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC SWITCH PENTA 32SOIC datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 323MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf