Intel SB80C188EC25
SB80C188EC25 picture photo
Mfg. Part Number
SB80C188EC25
Brief Description
IC MPU I186 25MHZ 100SQFP
Datasheet Download
SB80C188EC25.pdf
Availability of SB80C188EC25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SB80C188EC25 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB80C188EC25
Internal Part NumberEIS-SB80C188EC25
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-SQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB80C188EC25
Related LinksSB80C1, SB80C188EC25 Datasheet, Intel Distributor
SB80C188EC25 Details Description
Related parts for SB80C188EC25
IC REG LDO 1.2V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LIION 1CELL 20TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf