Diodes Incorporated SBG1630CT-T-F
SBG1630CT-T-F picture photo
Mfg. Part Number
SBG1630CT-T-F
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK
Datasheet Download
SBG1630CT-T-F.pdf
Availability of SBG1630CT-T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SBG1630CT-T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SBG1630CT-T-F
Internal Part NumberEIS-SBG1630CT-T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBG1630CT-T-F
Related LinksSBG163, SBG1630CT-T-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBG1630CT-T-F Details Description
Related parts for SBG1630CT-T-F
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
AM2161SC3-5 MAIN SHAFT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AB 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 64 I/O 84PLCC datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 350KHZ BAND RADIA datasheet.pdf