Sullins Connector Solutions SBH11-NBPC-D07-SM-BK
SBH11-NBPC-D07-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SBH11-NBPC-D07-SM-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR 2.54MM 14POS GOLD SMD
Datasheet Download
SBH11-NBPC-D07-SM-BK.pdf
Availability of SBH11-NBPC-D07-SM-BK
QUANTITY
SBH11-NBPC-D07-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SBH11-NBPC-D07-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SBH11-NBPC-D07-SM-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBox Header Line
IDC Header Line
Featured ProductFully Shrouded Box Headers
Standard Package23
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSBH11
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBH11-NBPC-D07-SM-BK
Related LinksSBH11-NBPC, SBH11-NBPC-D07-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SBH11-NBPC-D07-SM-BK Details Description
Related parts for SBH11-NBPC-D07-SM-BK
MOD PWR ENT SHLD SLDR QC 2.0 PNL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW POWERDI323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
EVAL KIT datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 190MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 5POS SILVER SLDR datasheet.pdf