| Internal Part Number | EIS-SBH31-NBPB-D50-ST-BK | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | SBH31 | |
| Packaging | Bulk | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 100 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Contact Mating Length | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | Flash | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SBH31-NBPB-D50-ST-BK | |
 | 58436-3 | DIESET HEXCRIMP RG174, 179, 180 | datasheet.pdf | |
 | 16075T | CONN ASSORTMENT BOX DIN TYPE | datasheet.pdf | |
 | 1761562001 | TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM | datasheet.pdf | |