Diodes Incorporated SBL1630PT
SBL1630PT picture photo
Mfg. Part Number
SBL1630PT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO3P
Datasheet Download
SBL1630PT.pdf
Availability of SBL1630PT
QUANTITY
SBL1630PT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBL1630PT
Internal Part NumberEIS-SBL1630PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 30V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBL1630PT
Related LinksSBL1, SBL1630PT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBL1630PT Details Description
Related parts for SBL1630PT
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY EXT SHAFT REV BCD datasheet.pdf
THERMAL PAD 10X10X2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf