Vishay Semiconductor/Diodes Division SBLB25L20CTHE3/81
SBLB25L20CTHE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
SBLB25L20CTHE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO263AB
Datasheet Download
SBLB25L20CTHE3/81.pdf
Availability of SBLB25L20CTHE3/81
QUANTITY
SBLB25L20CTHE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBLB25L20CTHE3/81
Internal Part NumberEIS-SBLB25L20CTHE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)12.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 12.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr900µA @ 20V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBLB25L20CTHE3/81
Related LinksSBLB25L2, SBLB25L20CTHE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SBLB25L20CTHE3/81 Details Description
Related parts for SBLB25L20CTHE3/81
SIDACTOR 3CHP 300V 150A MS-013 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3A MICROFET datasheet.pdf