Vishay Semiconductor/Diodes Division SBLB8L40HE3/81
SBLB8L40HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
SBLB8L40HE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 8A TO263AB
Datasheet Download
SBLB8L40HE3/81.pdf
Availability of SBLB8L40HE3/81
QUANTITY
SBLB8L40HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBLB8L40HE3/81
Internal Part NumberEIS-SBLB8L40HE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBLB8L40HE3/81
Related LinksSBLB8L4, SBLB8L40HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SBLB8L40HE3/81 Details Description
Related parts for SBLB8L40HE3/81
RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC UART I2C/SPI 24-HVQFN datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf