Diodes Incorporated SBR05M60BLP-7
SBR05M60BLP-7 picture photo
Mfg. Part Number
SBR05M60BLP-7
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECTIFIER SBR 60V 500MA 4-DFN
Datasheet Download
SBR05M60BLP-7.pdf
Availability of SBR05M60BLP-7
QUANTITY
SBR05M60BLP-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR05M60BLP-7
Internal Part NumberEIS-SBR05M60BLP-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSuper Barrier Rectifier (SBR®)
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
SeriesSBR®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)60V
Current - DC Forward (If) (Max)500mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Supplier Device Package4-DFN3030 (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR05M60BLP-7
Related LinksSBR05M, SBR05M60BLP-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR05M60BLP-7 Details Description
Related parts for SBR05M60BLP-7
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALLMT SCKT datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 10K OHM 100MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 9.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
03 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf