Diodes Incorporated SBR10U150CT
SBR10U150CT picture photo
Mfg. Part Number
SBR10U150CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 150V 5A TO220AB
Datasheet Download
SBR10U150CT.pdf
Availability of SBR10U150CT
QUANTITY
SBR10U150CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR10U150CT
Internal Part NumberEIS-SBR10U150CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSuper Barrier Rectifier (SBR®)
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductSuper Barrier Rectifiers
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSBR®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR10U150CT
Related LinksSBR10, SBR10U150CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR10U150CT Details Description
Related parts for SBR10U150CT
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTR 3.3V/8ADC 36-75 VIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 305 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
BOARD ADD-ON 4-20MA T CLICK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 10A 125V datasheet.pdf