Diodes Incorporated SBR10U45SD1-T
SBR10U45SD1-T picture photo
Mfg. Part Number
SBR10U45SD1-T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 45V 10A DO201AD
Datasheet Download
SBR10U45SD1-T.pdf
Availability of SBR10U45SD1-T
QUANTITY
SBR10U45SD1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR10U45SD1-T
Internal Part NumberEIS-SBR10U45SD1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBR®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR10U45SD1-T
Related LinksSBR10U, SBR10U45SD1-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR10U45SD1-T Details Description
Related parts for SBR10U45SD1-T
IC INVERTER 8-INPUT 20DIP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 3/4" datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
REAR SHEAR BLOCK 2129-55 datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 70A datasheet.pdf