Diodes Incorporated SBR20A150CTFP
SBR20A150CTFP picture photo
Mfg. Part Number
SBR20A150CTFP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 150V 10A ITO220
Datasheet Download
SBR20A150CTFP.pdf
Availability of SBR20A150CTFP
QUANTITY
SBR20A150CTFP Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR20A150CTFP
Internal Part NumberEIS-SBR20A150CTFP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSBR®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If820mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR20A150CTFP
Related LinksSBR20A, SBR20A150CTFP Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR20A150CTFP Details Description
Related parts for SBR20A150CTFP
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 BLK datasheet.pdf
IC INTERFACE LINE 80-MQFP datasheet.pdf
CONN ADAPT F PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 12VC SOD923 datasheet.pdf
High Accuracy Low IQ, 500 mA anyCAP Adjustable Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf