SANYO Semiconductor (U.S.A) Corporation SBR250-10J
SBR250-10J picture photo
Mfg. Part Number
SBR250-10J
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
SBR250-10J.pdf
Availability of SBR250-10J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SBR250-10J Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR250-10J
Internal Part NumberEIS-SBR250-10J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 12.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 50V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220ML
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR250-10J
Related LinksSBR25, SBR250-10J Datasheet, SANYO Semiconductor (U.S.A) Corporation Distributor
SBR250-10J Details Description
Related parts for SBR250-10J
CONN TERM FEMALE 16-18AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS PIP VERT 30AU datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
THERMAL TRANSFER RIBBON 410M BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf