Diodes Incorporated SBR2U10LP-13
SBR2U10LP-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBR2U10LP-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 10V 2A 3DFN
Datasheet Download
SBR2U10LP-13.pdf
Availability of SBR2U10LP-13
QUANTITY
SBR2U10LP-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR2U10LP-13
Internal Part NumberEIS-SBR2U10LP-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSuper Barrier Rectifier (SBR®)
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBR®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)10V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If460mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 10V
Capacitance @ Vr, F102pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-UDFN
Supplier Device Package3-X1-DFN1411
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR2U10LP-13
Related LinksSBR2U1, SBR2U10LP-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR2U10LP-13 Details Description
Related parts for SBR2U10LP-13
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LED BLUE-GREEN CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 140POS datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf