Diodes Incorporated SBR30A50CT
SBR30A50CT picture photo
Mfg. Part Number
SBR30A50CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 50V 15A TO220AB
Datasheet Download
SBR30A50CT.pdf
Availability of SBR30A50CT
QUANTITY
SBR30A50CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR30A50CT
Internal Part NumberEIS-SBR30A50CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSBR®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 50V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR30A50CT
Related LinksSBR30, SBR30A50CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR30A50CT Details Description
Related parts for SBR30A50CT
JUMPER 16MM 138A 2POS datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3670MF-2.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
RES 132 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf