Diodes Incorporated SBR30M100CT
SBR30M100CT picture photo
Mfg. Part Number
SBR30M100CT
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 100V 15A TO220AB
Datasheet Download
SBR30M100CT.pdf
Availability of SBR30M100CT
QUANTITY
SBR30M100CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR30M100CT
Internal Part NumberEIS-SBR30M100CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSuper Barrier Rectifier (SBR®)
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductSuper Barrier Rectifiers
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr12µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR30M100CT
Related LinksSBR30, SBR30M100CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR30M100CT Details Description
Related parts for SBR30M100CT
IC REG LDO ADJ 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CARD READER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 300MA SOT-23 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
ICL 80 OHM 20% datasheet.pdf
RECEIVER, REMOTE CONTROL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
THERMOSTAT 75 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf