Diodes Incorporated SBR5E45P5-13D
SBR5E45P5-13D picture photo
Mfg. Part Number
SBR5E45P5-13D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE ARRAY SBR
Datasheet Download
SBR5E45P5-13D.pdf
Availability of SBR5E45P5-13D
QUANTITY
SBR5E45P5-13D Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR5E45P5-13D
Internal Part NumberEIS-SBR5E45P5-13D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBR®
Packaging*
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr280µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR5E45P5-13D
Related LinksSBR5E4, SBR5E45P5-13D Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR5E45P5-13D Details Description
Related parts for SBR5E45P5-13D
RES SMD 88.7 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
BEZEL SWITCH GREY datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf