Diodes Incorporated SBR8U300P5-13
SBR8U300P5-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBR8U300P5-13
Brief Description
DIODE SBR 300V 8A POWERDI5
Datasheet Download
SBR8U300P5-13.pdf
Availability of SBR8U300P5-13
QUANTITY
SBR8U300P5-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR8U300P5-13
Internal Part NumberEIS-SBR8U300P5-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBR®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F30pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerDI™ 5
Supplier Device PackagePowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR8U300P5-13
Related LinksSBR8U3, SBR8U300P5-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR8U300P5-13 Details Description
Related parts for SBR8U300P5-13
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
PANEL RAILS FULL HEIGHT 72X30" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 115V datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf