Diodes Incorporated SBRT20M80SLP-13
SBRT20M80SLP-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT20M80SLP-13
Brief Description
DIODE SBR
Datasheet Download
SBRT20M80SLP-13.pdf
Availability of SBRT20M80SLP-13
QUANTITY
SBRT20M80SLP-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT20M80SLP-13
Internal Part NumberEIS-SBRT20M80SLP-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging*
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If610mV @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr160µA @ 80V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C