Diodes Incorporated SBRT6U20LP-7
SBRT6U20LP-7 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT6U20LP-7
Brief Description
DIODE SBR 20V 6A U-DFN3030-8
Datasheet Download
SBRT6U20LP-7.pdf
Availability of SBRT6U20LP-7
QUANTITY
SBRT6U20LP-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT6U20LP-7
Internal Part NumberEIS-SBRT6U20LP-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT6U20LP-7
Related LinksSBRT6U, SBRT6U20LP-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT6U20LP-7 Details Description
Related parts for SBRT6U20LP-7
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 13BIT 5V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14SO datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.74"L X 3.93"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.005" 5MM 3LD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 35V 2721 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 645MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
HDM SMPO110F140F LM (CUTS) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf