Mallory Sonalert Products SBS12LMMDPC
SBS12LMMDPC picture photo
Mfg. Part Number
SBS12LMMDPC
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
SPKR ALARM 9-12VDC 95DB
Datasheet Download
SBS12LMMDPC.pdf
Availability of SBS12LMMDPC
QUANTITY
SBS12LMMDPC Order Process
Ship out your order
Specifications of SBS12LMMDPC
Internal Part NumberEIS-SBS12LMMDPC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileSBS 150-4000 Drug Fluid
Featured ProductIEC60601-1-8 Medical Alarm Series
3D ModelSBSPC.igsSBSPC.satSBSPC.stp
Standard Package25
Category Audio Products
FamilyBuzzers
Series-
Packaging*
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range9 ~ 12V
Frequency150Hz ~ 4kHz
Operating ModeMedical
Sound Pressure Level95dB @ 9V, 10cm
Current - Supply40 ~ 200mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting Type*
Termination*
Size / Dimension*
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBS12LMMDPC
Related LinksSBS12, SBS12LMMDPC Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SBS12LMMDPC Details Description
Related parts for SBS12LMMDPC
Connector Receptacle 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9.5A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO-221AC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf