Mallory Sonalert Products SBT12MMTPC
SBT12MMTPC picture photo
Mfg. Part Number
SBT12MMTPC
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
ALARM 9-12VDC 90 DB
Datasheet Download
SBT12MMTPC.pdf
Availability of SBT12MMTPC
QUANTITY
SBT12MMTPC Order Process
Ship out your order
Specifications of SBT12MMTPC
Internal Part NumberEIS-SBT12MMTPC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileSBT 150-4000 Temp Energy
Featured ProductIEC60601-1-8 Medical Alarm Series
3D ModelSBT12MPC.igsSBT12MPC.satSBT12MPC.stp
Standard Package25
Category Audio Products
FamilyBuzzers
Series-
Packaging*
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range9 ~ 12V
Frequency150Hz ~ 4kHz
Operating ModeMedical
Sound Pressure Level85dB @ 9V, 10cm
Current - Supply15 ~ 20mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting Type*
Termination*
Size / Dimension*
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBT12MMTPC
Related LinksSBT12, SBT12MMTPC Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SBT12MMTPC Details Description
Related parts for SBT12MMTPC
IC OPAMP GP 600KHZ 8CDIP datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB PIN RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN datasheet.pdf