Vishay Semiconductor/Diodes Division SBYV27-100-E3/54
SBYV27-100-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SBYV27-100-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC
Datasheet Download
SBYV27-100-E3/54.pdf
Availability of SBYV27-100-E3/54
QUANTITY
SBYV27-100-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBYV27-100-E3/54
Internal Part NumberEIS-SBYV27-100-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.07V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBYV27-100-E3/54
Related LinksSBYV27-1, SBYV27-100-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SBYV27-100-E3/54 Details Description
Related parts for SBYV27-100-E3/54
RES SMD 6.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 5POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
2X7P MT TAND BU ST datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSCILLATOR QUAD MEMS 10PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf