Amphenol Industrial SC06P-18-10S
SC06P-18-10S picture photo
Mfg. Part Number
SC06P-18-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
SC06P-18-10S.pdf
Availability of SC06P-18-10S
QUANTITY
SC06P-18-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of SC06P-18-10S
Internal Part NumberEIS-SC06P-18-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC06P-18-10S
Related LinksSC06P-, SC06P-18-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SC06P-18-10S Details Description
Related parts for SC06P-18-10S
SCR DBL HISCR 1600V 250A MAGNPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 10A 2.5V 1.2V OUT SMD datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf