Bel Fuse Inc. SC104-181
SC104-181 picture photo
Mfg. Part Number
SC104-181
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 900MA 621 MOHM
Datasheet Download
SC104-181.pdf
Availability of SC104-181
QUANTITY
SC104-181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC104-181
Internal Part NumberEIS-SC104-181
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation560mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)621 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC104-181
Related LinksSC10, SC104-181 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC104-181 Details Description
Related parts for SC104-181
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 75V 120A I5-PAK datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSHRINK 8AWG 50' BLACK datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf