Bel Fuse Inc. SC104-271
SC104-271 picture photo
Mfg. Part Number
SC104-271
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 740MA 949 MOHM
Datasheet Download
SC104-271.pdf
Availability of SC104-271
QUANTITY
SC104-271 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC104-271
Internal Part NumberEIS-SC104-271
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating740mA
Current - Saturation450mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)949 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC104-271
Related LinksSC10, SC104-271 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC104-271 Details Description
Related parts for SC104-271
DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247AD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SENSOR OXYGEN 4V 40UA datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
PROGBL CONV DC-DC 15A OUT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 35MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 5W T18 datasheet.pdf