Bel Fuse Inc. SC104B-820
SC104B-820 picture photo
Mfg. Part Number
SC104B-820
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 1.3A 310 MOHM SMD
Datasheet Download
SC104B-820.pdf
Availability of SC104B-820
QUANTITY
SC104B-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC104B-820
Internal Part NumberEIS-SC104B-820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC104B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation850mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)310 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)